DomovZdravieZápal okostice rýchlo utlmí začiatočníka
Zdravie

Zápal okostice rýchlo utlmí začiatočníka

Prílišná horlivosť v tréningu vedie k poriadnej bolesti

Okostica je väzivový obal kosti s cievnymi a nervovými zakončeniami. O jej existencii sa človek dozvie, keď podcení zubný kaz alebo keď neudrží na uzde svoje bežecké nadšenie. Vtedy môže dôjsť k zápalu okostice.

Kým pri problémoch so zubami ide o akútny bakteriálny zápal okostice, bežcov trápi chronická nebakteriálna forma v oblasti píšťaly. A to najčastejšie vtedy, keď výrazne zintenzívnili svoj tréning. Nárazové zvýšenie aktivity preťažuje svaly, šľachy a kostné tkanivo. Ak sa k tomu pridá nesprávna technika behu, kopcovitý terén alebo tvrdý povrch, okostica začne protestovať.

„Zápal okostice bolí spočiatku po výraznej záťaži, neskôr aj po miernej, napríklad pri chôdzi a najťažším stupňom je permanentná bolesť, ktorá obťažuje bežca aj 24 hodín denne. Bolesť pociťuje na prednej strane predkolenia, najčastejšie medzi jeho hornou a strednou tretinou,“ vysvetľuje MUDr. Pavel Malovič vo svojej knihe Bežec a zranenia.

K bolesti sa pridá opuch a v najhoršom prípade dochádza k odlúpnutiu okostice od kosti. Následkom môže byť až únavová zlomenina.

Vysokému riziku vzniku tohto problému sú vystavení bežci, ktorí príliš prepínajú nohu v členku. Teda po odraze im špička zotrváva veľmi vzadu a pri našľapovaní zas smeruje príliš nahor a noha dopadá na pätu. Rizikovým faktorom sú aj ploché nohy.
okostica

Prevencia:
  • analýza a náprava bežeckej techniky (napríklad Run3D)
  • iba postupné pridávanie tréningovej záťaže (nie viac ako o 10 % týždenne)
  • vhodná bežecká obuv, ortopedické vložky (podľa odporúčaní podiatra)
  • strečing pred i po tréningu
  • cviky na posilnenie a stabilizáciu nôh, členkov, bokov a jadra (pomôžu nohám lepšie zvládať dopady)
  • dostatočná regenerácia
Liečba:

Ak bežec netlačí na pílu a pri prvých príznakoch zápalu prestane nohu vystavovať záťaži, jeho tréningový výpadok nemusí byť dlhší ako dva týždne. Prvou pomocou sú ľadové obklady (15 – 20 minút) 4- až 8-krát za deň a protizápalové lieky (nie antibiotiká!). Najdôležitejší je však pokojový režim. Aby z tréningu nevypadol úplne, vhodný je napríklad bicykel alebo plávanie, ak nespôsobujú bolesť.

V prípade, že problém nepominie ani po dvoch týždňoch, je potrebné navštíviť lekára. Ten odporučí najlepší postup. Napríklad terapeutické tejpovanie rigídnym tejpom alebo kineziotejpom, balančné cvičenia,  fyzioterapiu či elektroliečbu.

Foto: Shutterstock, therapeuticassociates.com

Zdroje: Pavel Malovič: Bežec a zranenia, Mayo Clinic