DomovStravaVýživové doplnky pre bežcov – čo užívať a čo radšej nie?
Strava

Výživové doplnky pre bežcov – čo užívať a čo radšej nie?

Momentálne nájdete na trhu nespočetné množstvo rôznych doplnkov výživy, vitamínov a minerálov. Zároveň nájdete dvojnásobné množstvo odporúčaní, ktoré doplnky by ste mali užívať a kedy 🙂 Je ľahké sa v tejto spleti informácií stratiť. V jednom z minulých článkov sme sa venovali vitamínom, ktoré je vhodné užívať v zimnom období. V dnešnom článku si povieme, ktoré výživové doplnky sú vhodné pre vytrvalostných bežcov a prečo. 

výživové doplnky pre bežcov

Aké vitamíny a výživové doplnky by mali užívať vytrvalostní bežci?

Túto otázku nám zodpovedala trénerka a bežkyňa Mgr. Romana Komarňanská:

“V prvom rade je potrebné dbať na plnohodnotné, pestré a racionálne stravovanie a správnu hydratáciu. To je alfou a omegou všetkého. Ak trénujete veľa, musíte zvyšovať nároky na stravu. Pomôcť si môžeme doplnkami výživy.

Pri suplementoch je rozhodujúca ich kvalita a správne načasovanie. Doplnenie minerálnych látok a vitamínov hrá dôležitú úlohu pri poskytovaní  potrebného paliva pre náš organizmus a pre samotnú regeneráciu. Pri fyzickej záťaži dochádza k stratám sodíka, draslíka a horčíka. Každá jedna minerálna látka hrá pre organizmus bežca dôležitú rolu. Preto odporúčam iontové nápoje, hlavne ak tréning trvá dlhšie ako 60 minút. Iontové nápoje poskytnú glukózu a potrebné minerálne látky.

To, aké konkrétne suplementy alebo doplnky užívať, je veľmi individuálne. Krvné testy vedia povedať, ktorú minerálnu látku máte v norme a ktorú treba zvýšiť. Na trhu je nespočetné množstvo výrobcov, z ktorých si viete vybrať. V rámci prevencie by som zvolila kĺbovú výživu. Súvislé trojmesačné obdobie pomôže vyživiť našu chrupavku.

Pri nadmernej fyzickej a psychickej záťaži pomáha magnézium. Je dôležité pre svalový a nervový systém. Znižuje svalový tonus (napätie) a zmierňuje svalové kŕče. Ďalej spomeniem zinok, ktorý pomáha podporiť funkciu imunitného systému, ale zlepšuje aj športovú výkonnosť a silový rozvoj. Antioxidanty, ako napríklad vitamín C, E, betakarotén, koenzým Q10, flavonoidy v čaji a čokoláde chránia pred vznikom srdcovocievnych chorôb. Esenciálne mastné kyseliny (omega 3) musíme získavať z prijatej potravy, pretože organizmus si ich nevie vytvoriť sám. Nachádzajú sa v tučných rybách i morských plodoch. Udržujú správnu funkciu mozgu, dobrý zrak a chránia naše srdce a cievy.“

výživové doplnky pre bežcov

Vyššie sú spomenuté základné doplnky výživy, ktoré by mali vytrvalci konzumovať. Prosím, majte vždy na pamäti nasledovné:

  • Sezónne aj individuálne (v závislosti od záťaže, fázy tréningovej prípravy, pohlavia, zdravotného stavu a veku) sa zoznam pre vás vhodných doplnkov výživy bude meniť.
  • Neprekračujte stanovenú dennú dávku. Väčšie prijaté množstvo sa nebude automaticky rovnať väčšiemu benefitu.
  • V prvom rade je potrebné sa stravovať zdravo, vyvážene a dostatočne. Doplnky výživy sú presne len to, čo vraví ich názov – doplnky.

Autorka článku: Zuzana Durcová