DomovZdravieVonku zúri Koronavírus
Zdravie

Vonku zúri Koronavírus

Sú vydávané čoraz prísnejšie bezpečnostné opatrenia. Je bezpečné chodiť behať? Aké sú zásady bezpečnosti? 

Prosíme vás, čerpajte informácie z overených zdrojov. My (Bratislava Marathon Team), sa nepovažujeme za kompetentných vám hovoriť čo máte robiť a čo nie. V tomto prípade je spoľahlivý zdroj Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Na ich webových stránkach nájdete aktuálne informácie, základné informácie, ktoré potrebujete vedieť o COVID-19 (nájdete TU), odporúčanie pre verejnosť (nájdete TU), aj vyvrátenie mýtov o Koronavíruse (nájdete TU). Pozorné preštudovanie týchto materiálov zodpovie mnoho vašich otázok.

Druhý spoľahlivý zdroj je Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý taktiež poskytuje aktuálne informácie a zásady bezpečnosti (nájdete TU).

Koronavírus

Z nášho pohľadu je kompetentný sa ku téme Koronavírus vyjadrovať určite expert na tropickú medicínu a infektológiu, vedec a slovenský lekár, pán profesor MUDr. Vladimír Krčméry, DrSc.  V rozhovore pre denník SME odpovedal na otázku aké je zodpovedné správanie v súčasnej situácií pri aktuálne zavedených opatreniach Ústredného krízového štábu SR (netýka sa ľudí v 14-dňovej karanténe):

„Zodpovedné správanie je to, čo zdôrazňuje aj vláda aj lekári. Začať od seba. To znamená, ak mám akékoľvek príznaky – a nezáleží či vôbec by som mohol mať Koronavírus, alebo len obyčajnú chrípku – nejdem do kolektívu. 

To neznamená, že budem zavretý doma. Absolútne dôležité pre imunitný systém je aby sme boli aspoň 20-30 minút na slnku, vonku, na čerstvom vzduchu. Najmä na slnku. D-vitamín, ktorý hltáme v kilách nefunguje, C-vitamín nefunguje pokiaľ ku nemu nedáte 500 gramov zeleniny a ovocia. Pohyb aspoň 20 minút jogging či prechádzka.“

Kompletný rozhovor zo dňa 11.03.2020 pre SME nájdete na YT tu: https://www.youtube.com/watch?v=YqFYyw_QwFc&list=WL&index=8&t=841s

 

Ďalej vás prosíme, plne rešpektujte všetky bezpečnostné opatrenia pre miesto vášho bydliska vydané vládou, ministerstvami a ďalšími oprávnenými autoritami. Riaďte sa pokynmi vášho lekára. 

Buďme zodpovední. 

Zdravie je najviac.

Sme v tom všetci spoločne a len podľa toho ako sa budeme správať, podľa toho sa situácia bude ďalej vyvíjať. Rešpektujme nielen seba a svoje potreby, ale rešpektujme sa navzájom. Pomoc, vzájomná podpora a solidarita, úcta jedného človeka k druhému, sú prejavy, ktorými teraz určite nešetrime a pracujme na tom, aby sa do nášho „modus operandi“ začlenili už natrvalo.

A prejavujme neustále rešpekt a úctu tým, ktorí v týchto neľahkých časoch vykonávajú svoje zamestnanie, aby nám pomáhali a chránili nás. Každý jeden si to bez výnimky zaslúži.