DomovVÍŤAZI“Vďaka behu sa mi zmenil život”, Gabriel Švajda
VÍŤAZI

“Vďaka behu sa mi zmenil život”, Gabriel Švajda

Gabriel Švajda patrí medzi bežcov, ktorí sa zúčastňujú podujatia od jeho úplného začiatku. ČSOB maratón radí k top bežeckým podujatiam a odporúča každému bežcovi zažiť túto neopísateľnú atmosféru.
Gabriel Švajda

Na ČSOB maratóne som štartoval takmer na všetkých ročníkoch a presne si pamätám aj prvý ročník, kde som skončil na polmaratóne na treťom mieste. Bolo to pred pätnástimi rokmi :). Vo všetkých disciplínach, ktoré sa konajú v nedeľu som sa umiestnil ,,na bedni“. Najkrajšie spomienky mám na maratón v roku 2015, kedy som sa umiestnil celkovo na 6. mieste a bol som najrýchlejším Slovákom. Bola to ešte éra, keď štartovali bežci z Kene.”

Aký to bol pocit, keď si víťazne pretrhol cieľovú pásku na ČSOB BAM? Čo vtedy obvykle bežcovi prechádza hlavou?

Pri dobiehaní do cieľa mám v mysli dlhú zimnú prípravu, veľa odriekania, nabehaných kilometrov a intervalových úsekov. To úsilie sa však v cieli mení na obrovskú radosť a vďačnosť.

Čo by si odkázal bežcom, ktorí sa už pripravujú na tohtoročný 15. jubilejným ročník ČSOB BAM 2020?

Maratón a polmaratón netreba podceňovať, a preto odporúčam svedomitú prípravu. Sú to disciplíny, ktoré preveria fyzickú i psychickú odolnosť. Najdôležitejšie je, aby si každý beh najmä užil, pretože je to už len odmena za celú prípravu.

Keďže ČSOB maratón radím k top bežeckým podujatiam odporúčam každému zažiť atmosféru perfektných pretekov, ktoré sú vždy aj po organizačnej stránke na veľmi dobrej úrovni.

Bežcov by určite potešila 1 najdôležitejšia rada, ktorá by pomohla aj tebe v časoch, keď si začínal.

Netreba sa báť a na štarte byť pozitívne naladený, ale zároveň pokorný pretože polmaratón a maratón patria už k dlhším disciplínam.

Odbehnúť polmaratón to chce mať silnú vôľu, trpezlivosť, byť maximálne disciplinovaný, cieľavedomý. Si taký aj v reálnom živote-mimo bežeckých tratí? Pomohol ti beh v určitých životných obdobiach/situáciách?

Vďaka behu sa mi zmenil život k lepšiemu. Zmenil mi myslenie a ukázal mi, že sa dá všetko dokázať, keď človek veľmi chce a pracuje na tom – aj hobby bežec sa môže stať majstrom Slovenska.

Aký je tvoj aktuálny stav k behaniu?

Beh je súčasťou môjho života. Stále aktívne behám, snažím sa motivovať ľudí k zdravému životnému štýlu. I keď mám 35 rokov stále sa chcem zlepšovať a prekonávať osobné maximá. Prostredníctvom behu pomáham ľuďom ako ambasádor bežeckých podujatí ale taktiež i formou peňažných zbierok.

Gabovi držíme palce a prajeme mu ešte veľa spokojných nabehaných kilometrov v príprave.