DomovOčami riaditeľaPrečo prvý septembrový víkend a čo všetko malo na to vplyv
Očami riaditeľa

Prečo prvý septembrový víkend a čo všetko malo na to vplyv

Prijať rozhodnutie o tom, že vaša akcia sa nebude konať v termíne, na ktorý ste si jedenásť mesiacov ladili celý „orchester“, bolo náročné. Avšak vzhľadom na dôvody a aktuálnu situáciu, úplne prirodzené. Porovnateľne zložité však bolo pre nás aj pokúsiť sa, v čo najkratšom čase nájsť iný vhodný termín. Rád by som popísal, čo všetko sme museli zohľadniť a kto všetko pomohol a prispel k tomu, že sme mohli naozaj vo veľmi rýchlom čase oznámiť presun podujatia na 05. – 06. septembra 2020.
ČSOB Bratislava Marathon

Pre nás, ktorí sa pohybujeme vo svete organizovania podujatí, špeciálne bežeckých a žijeme v strednej Európe, sú najprirodzenejšie termíny konanie akcií – na jar (apríl/máj) a na jeseň (september/október). Veľmi podobne to majú aj ďalší organizátori iných akcií, ktoré sa konajú vonku.  Akonáhle nastane situácia, akú zažívame dnes – že organizátori musia hromadne rušiť a presúvať podujatia, je prirodzené, že na jeseň, kedy všetci predpokladáme, že toto ťažké obdobie bude za nami, nastane všeobecná „eventová tlačenica“. A to nie len u nás na Slovensku, ale v celej Európe.

Pri našom uvažovaní o novom termínu sme v prvom rade brali do úvahy bezpečnosť. Veríme, že  na jeseň bude šírenie korona vírusu zastavené a naša krajina už bude opäť fungovať v normálnom režime. Preto september a viac ako 5 mesačný odstup.

Bez dodávateľov by to nešlo

Ak nastane takýto posun termínu, tak z nášho organizátorského pohľadu začíname pripravovať podujatie v podstate opäť od začiatku. To znamená, že v prvom rade musíme osloviť a zarezervovať si našich dodávateľov, bez ktorých podujatie nemôžeme robiť. Časomiera a zabezpečenie výsledkov, mobilné stany a zábrany, prenosné toalety, zdravotné zabezpečenie a desiatky ďalších partnerských dodávok – tí všetci už majú kalendár naplánovaný poväčšine na celý rok. A to náš výber možného termínu konania podujatia značne limituje. Z tohto dôvodu sme sa rozhodli pre termín, kedy sme pôvodne plánovali organizovať obľúbený nočný beh – Telekom Night Run a našich dodávateľov sme už mali predbežne „booknutých“. Telekom Night Run je síce podujatie jednodňové, ale rovnako ako ČSOB Bratislava Marathon, láka tisíce bežcov a z toho dôvodu je už rozsahom celkového zabezpečenia veľmi podobné ako ČSOB Bratislava Marathon.

Na odstúpenie termínu pre ČSOB Bratislava Marathon reagoval generálny partner nočného behu Slovak Telekom absolútne korektne, profesionálne a jednoznačne nápomocne. Veľmi si vážime tento ich prístup a postoj k celej situácii. Nový termín pre Telekom Night Run aktuálne hľadáme, budeme vás čoskoro informovať.
Telekom Night Run

Odobrenie zo strany mesta je pre nás kľúčové

Do rozhodovania o zmene termínu hneď v pondelok dopoludnia vstúpilo mesto. Magistrát a samospráva sú pre nás bazálnym partnerom pri organizácii podujatia. Už pondelok bolo zrejmé, že dôjde k presunu nielen nášho podujatia, ale aj ďalších kultúrnych a spoločenských akcií v meste. Termínovka sa začína aj v samotnej Bratislave poriadne zahusťovať, čo už pri klasickom nabitom formáte mestských akcií v septembri, predstavovalo pre presun maratónu veľký problém. Primátor Matúš Vallo vyjadril podporu nášmu návrhu, rovnako tak viceprimátor pre šport Juraj Káčer. Našťastie po rýchlom vyhodnotení situácie sme postupne zistili, že s podujatiami, ktoré sú na území mesta na prvý septembrový víkend naplánované, sa vieme zosynchronizovať.

Takisto aj oddelenie dopravy potvrdzuje, že aktuálne žiadne rozkopávky a plánované opravy ciest nie sú v takom rozsahu, že by sme nevedeli nájsť vhodnú trasu, v ideálnom prípade ponechať plánovanú. Preverili sme aj policajný zbor, pretože len vďaka pomoci a podpore dopravnej, poriadkovej a mestskej polície môžeme bezpečne behať po cestách a uliciach, ktoré si naplánujeme. Je asi aj nemožné predvídať, čo bude v septembri, ale žiadna veľká medzinárodná udalosť nie je na náš termín aktuálne naplánovaná, takže sme dostali predbežne aj tu – zelenú.

Rovnako, ako celú komunikačnú líniu podujatia, aj túto situáciu riešime nepretržite s našimi partnermi, najmä s generálnym partnerom podujatia ČSOB. Všetci sme už boli skoro pripravení, veci boli naplánované a dané, ale nikto to teraz nerieši. Je to viac o podpore a namotivovaní sa spoločne na nový cieľ. Podpora je jasná, sme v tom spoločne.
Bežci pripravení na štarte

Termínovka bude na jeseň plná

V Bratislava Marathon Team sme si vždy vážili každého organizátora bežeckých podujatí. Áno, sme si vždy svojim spôsobom konkurencia, ale to nemá nič spoločné s rešpektom, ktorý máme voči každému, kto má odvahu a dáva svoj um a sily do toho, aby pripravoval bežecké podujatia pre vás. Je mi jasné, že naše rozhodnutie nepotešilo všetkých. Chalani z Prešova, organizátori Trenčianskeho polmaratónu, lesného behu Zoška – Kamzík, ďalší kolegovia z bežeckej branže, verím, že všetci pochopíte, že toto je mimoriadna situácia a tak sme k nej museli pristúpiť. Tak, ako je jar každoročne vo vašich kalendároch spájaná s ČSOB Bratislava Marathon, tak k jeseni už neodmysliteľne patrí Košický medzinárodný maratón mieru. Preto aj náš termín, mesiac pred konaním MMM dáva šancu mnohým bežcom užiť si napriek zmeneným okolnostiam oba najväčšie bežecké sviatky na Slovensku.

Veľmi nás potešilo, že jedny z prvých povzbudivých slov prišli od kolegov z Rajca a z Košíc. Len to potvrdzuje to, čo som uviedol vyššie. Síce sme si konkurencia, ale potom je hranica, kedy sa všetci musíme zomknúť a pomôcť si, ak sa to dá.

Európska termínovka behov sa pomaly preplnila. Praha má na daný víkend naplánovaný nočný beh (Birell Grand prix), v Budapešti sa už pravidelne koná polmaratón (Spar Halfmarathon). Už tak nabitý kalendár začínajú dopĺňať prvé presunuté podujatia. Polmaratón v Paríži sa presunul na prvý septembrový víkend, Viedeň dokonca avizuje, že už nenašla voľný termín na jeseň a maratón sa v hlavnom meste našich susedov bude konať až v roku 2021. Už teraz je v termínovke polmaratón v Štokholme, v Lisabon či v poľskej Pile. Zrejme budú pribúdať ďalšie.

Aj preto bolo pre nás veľmi dôležité, aby sme si termín zadefinovali čím skôr. Nebolo to jednoduché, a vedeli sme, že niektorým z vás to aj nebude vyhovovať. Ale verím, že v svetle okolností a skutočností uvedených v tomto článku naše rozhodnutie chápete.  A na záver veľká vďaka všetkým tým, ktorí nám umožnili toto rozhodnutie urobiť a zosúladiť v priebehu 32 hodín. Veľmi si to vážime.

Jozef Pukalovič

Bratislava Marathon Team