DomovZdravieMentálne zdravie u bežcov
Zdravie

Mentálne zdravie u bežcov

Vytrvalostný beh je rovnako o hlave ako o nohách. Ako sa starať o svoje mentálne zdravie? Ako zvládať svoje vlastné očakávania na výkon? Ako vybehnúť aj v dni kedy sa na to necítime? V dnešnom článku radí psychologička PhDr. Monika Piliarová.

„Uteká pred problémami, vybehaj sa z toho, dohonilo ho to, v zdravom tele zdravý duch… možno Vám prídu na myseľ aj ďalšie slovné spojenia, ktoré poukazujú na prepojenosť mysle a športu. Benefity pravidelného športovania na naše prežívanie je nesporný.

mentálne zdravie u bežcov

Začiatočná motivácia pre beh je rôzna, od úpravy kondície, úbytku váhy, nájdenia si zmyslu plného trávenia času. Základom však ostáva postupné zlaďovanie očakávaní – že nám to pôjde, že sa nám bude chcieť pravidelne, že prekonáme únavu, že nebudeme leniví, že počasie bude stále ideálne. Návyk a vytvorenie nového stereotypu trvá mesiace, minimálne tri, kým sa postupne nastavuje zmena v našom dennom režime a ďalšie tri mesiace, než sa telo začne tešiť na pravidelný pohyb, na svoj nádych a výdych.

Je prínosom mať pri sebe bežca, ktorý si prešiel počiatočným nadšením až po rozladenosť, je prínosom rozprávať o svojich cieľoch, nakoľko sociálny záväzok a kolektív posilňuje  naše správanieOčakávania ako nám beh zmení život, vyčistí myseľ, urobí nás šťastnejším, sú možné, ale nie zo dňa na deň, zrejme nie ani za týždeň.  Vedecké štúdie dokazujú, že pravidelný a sústredený beh zmierňuje symptómy depresie, zlepšuje kognitívne schopnosti, podporuje kreativitu, chráni mozog pred starnutím.  Je dôležité, aby pohyb bol súčasťou nášho každodenného režimu a prinášal pocit uspokojenia. Aj beh má mnoho variant, takže je dôležité nájsť ten správny kúsok aj pre seba.

Vybehnúť za pohodou znamená vnímať seba, svoje telo, svoje pocity, čo nie je jednoduché. Opakovanie, nastavenie reálnych očakávaní, zvládanie prekážok. Ako v športe tak aj v iných oblastiach života.  Takže začať zľahka, vnímať rytmus svojho tela, nemať pred sebou v hlave 10 km, ale len ďalší krok. Vnímať dopad chodidla na zem, vnímať terén, okolie, zvuky, vône, farby. Vnímať svoje telo, nakoľko sa isto ozve, prekonávať nepohodu primerane, poradiť sa, zvládať svoj dych a dopriať telu i regeneráciu.  Žijeme svoje príbehy, zvládanie stresu je primeranou zručnosťou, prvý krok je vnímať, že ho máme a následne sa učiť zvládacie stratégie. Prvý krok je náročný a plný očakávaní. Náročnosť však určujú iba naše myšlienky. Je iba na nás zdvihnúť nohu, položiť, zdvihnúť, položiť, nádych a výdych, nádych a výdych 😊 “

Autorka článku: Zuzana Durcová