DomovStravaJedálniček bežca – základné piliere zdravej stravy
Strava

Jedálniček bežca – základné piliere zdravej stravy

Aké sú základné pravidlá zdravého stravovania pre bežcov? Čím sa treba riadiť pri zostavovaní jedálnička? To sa dočítate v dnešnom článku.

Jedzte pravidelne a vyvážené jedlá

Každé jedlo by malo obsahovať sacharidy, tuky aj bielkoviny. Pomery jednotlivých živín závisia od vašej celkovej dennej aktivity ale aj od toho, či ste už po tréningu alebo vás ešte len čaká. Tejto téme sa budeme venovať podrobnejšie v samostatnom článku 😊

Lokálne a sezónne potraviny

Lokálne dopestované ovocie a zelenina môžu prirodzene dozrieť a oberajú sa v správny čas. Vďaka tomu majú maximum výživných látok a lepšiu chuť ako nedozreté zelené banány dovezené z Guatemaly. Takisto platí – nie je jablko ako jablko. Sami viete, že to od babky, odtrhnuté priamo zo stromu na záhrade, bude chutiť úplne inak ako to zo supermarketu 😊 To isté sa týka aj vajíčok, mäsa či medu.

zdravé stravovanie

Zdravé náhrady

Alebo aj – náhrada nie vždy najzdravšej „klasiky“ inou potravinou, ktorá chutí rovnako dobre, ale vášmu organizmu dodá väčšie množstvo živín a vitamínov. Je to jednoduché, stačí napísať do googlu čo hľadáte + „zdravá náhrada“. Hneď máte tisíce nápadov a jednoduchých receptov na vyskúšanie.

Intolerancie

Kupovanie bezlepkových či bezlaktózových produktov nie je zdravšie, pokiaľ na lepok a laktózu nemáte intoleranciu.

Ak potravinovú intoleranciu, či alergiu máte, neignorujte ju.

Takisto pri podozrení, že sa vám intolerancia vyvinula – nediagnostikujte sa sami, vyhľadajte pomoc špecializovaného lekára.

Aspoň jeden deň v týždni bez mäsa

Odľahčíte trávenie, spestríte váš jedálniček a zároveň pomôžete planéte. Aj v bežných supermarketoch je k dispozícii množstvo vegánskych produktov napr. ochutené tofu, cestoviny zo strukovín či rastlinné nátierky v črievku.

zdravie

Každý sme iný

Každému z nás vyhovuje iný spôsob stravovania. Po akom jedle budete mať maximum energie a minimum tráviacich ťažkostí? Preferujete malé porcie viac krát za deň, alebo radšej väčšie jedlá menej často? Vyhovuje vám pred tréningom ovocné smoothie, alebo chlebík na slano? Na tieto otázky si môžete  odpoveď iba vy sami 😊 Skúšajte a postupne zistíte.

Zdravie je prvoradé

Áno, chceme vyzerať dobre. Ale ide v prvom rade o to, byť zdravý – fyzicky aj psychicky a cítiť sa vo svojom tele dobre.

V nasledujúcich januárových článkoch sa budeme venovať jednotlivým makroživinám, ich zastúpení v jedálničku bežca, vysvetlíme si dôležitosť pitného režimu a rozoberieme čo jesť pred a po tréningu či pretekoch.