Presúvame sa na sever stredného Slovenska, do Žilinského kraja, kde kopce sú vysoké a príroda krásna. Na jeho území sa nachádza 25% všetkých slovenských značených turistických chodníkov a cyklotrás a viac než polovicu rozlohy zaberajú územia s rôznym stupňom ochrany. Povrch Žilinského kraja má relatívne vysokú priemernú nadmorskú výšku a zasahujú doň 4 národné parky – Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Malá Fatra a Veľká Fatra.
Aké bežecké trasy ponúka Žilinský kraj? O svoje obľúbené sa s nami podelili tréner a bežec BMSC Matúš Kovalčík, jeden z hlavných organizátorov Rajeckého maratónu Ján Kavec a dvojnásobný olympionik v disciplíne chôdza a neskôr (ultra) maratónec Peter Tichý.
Okolo Rajeckého rybníka Košiare – trasa podľa Jána Kaveca
Lokalita: mesto Rajec a okolie
Dĺžka trasy: 10 km
Charakter trasy: zvlnený terén
Štart a cieľ je na námestí mesta Rajec, kde je aj štart jedného z najväčších a najstarších maratónov na Slovenku. Trať vedie 1,5 km ulicami mesta smerom na Považskú Bystricu. Následne sa poľnou cestou dostanete k Rybníku Košiare, kde sa koná plavecká časť Rajeckého kros triatlonu. Pokračujete zvlneným terénom okolo rybníka smerom na obec Šuja a cez lom späť do Rajca.
Mapa trasy:
Bežecký okruh s výhľadom na Oravskú priehradu – Trasa podľa Matúša Kovalčíka
Lokalita: región Orava, Mesto Tvrdošín
Dĺžka trasy: 18 km, +190 m stúpania
Charakter trasy: členitá mierne náročná, 100% asfalt
Bežecký okruh začína pri Kostole sv. Trojice v Tvrdošíne. Prvých 6 km trate sa beží po úseku pretekov „Tvrdošínskej 12tky“. V prvých kilometroch sa nevyhnete niekoľkým tiahlym, nie príliš strmým stúpaniam až po priehradný múr Oravskej priehrady. Ďalšie kilometre sú príjemné, rovinaté, s krásnym výhľadom na Oravskú priehradu. Od 9 kilometra nasleduje náročnejšie stúpanie až do mesta Trstená. Ocitnete sa až na samom vrchu mesta, kde vás čaká asi kilometrový zbeh ulicami a nasleduje rovina naspäť do mesta Tvrdošín po starej hlavnej ceste.
Najväčšími výhodami trate je prostredie plné krásnych lesov, lúk a pastvín. Môžete naraziť na skupinky srniek a nechať sa uchvátiť panoramatickým výhľadom na Oravskú priehradu.
Mapa trasy:
Trasa podľa Petra Tichého
Lokalita: okolie Kysuckého Nového Mesta
Dĺžka trasy: 9 km
Charakter trasy: kopcovitá, asfalt, lesná cesta, trail
GPX
Začiatok trasy je v hornej časti Kysuckého Nového Mesta. Vybiehame smerom na Čadcu po asfaltovej ceste a následne cez pole popri železničnej trati. Po dvoch kilometroch vbehneme do lesa a pokračujeme po stúpajúcej ceste – miestami po vynovenej asfaltovej cyklotrase, miestami po nespevnej ceste. Po 5,5 km vybehneme nad Kysucké Nové Mesto, odkiaľ sú pekné výhľady na Veľkú Fatru a Žilinu.
Nasleduje zbeh po koniec Škorčia, odtiaľ k vyhliadke na Kysucké Nové Mesto. Táto trasa má 9 km, dá sa však predĺžiť prudším výbehom na vrchol Tábora, kde sa nachádza ďalšia pekná vyhliadka. Odtiaľ vidno na všetky svetové strany a okrem Malej Fatry môžeme vidieť aj na Moravu, Zákopčie, či Lysú Horu.
Prevýšenie trasy:
Autorka článku: Zuzana Durcová