DomovTréningyInšpirácie na bežecké trasy – Trenčiansky kraj
Tréningy

Inšpirácie na bežecké trasy – Trenčiansky kraj

Vitajte pri ďalšej dávke inšpirácií 😊 Kde vybehnúť v Trenčianskom kraji? To sa dozviete v dnešnom článku. Svoje obľúbené trasy s nami zdieľali vytrvalostná bežkyňa BMSC Barbora Brezovská, certifikovaná business coachka a jedna zo zakladateliek ženského bežeckého klubu SheRuns Bratislava Petra Pukalovičová, hobby bežec a organizátor Night Run Prievidza, Mário Šmýkal, majsterka Slovenska v behu na 10 km Silvia Valová a bežkyňa BMSC Zuzana Durcová.

Neďaleko od Trenčína 😊 – trasa podľa Peti Pukalovičovej

Lokalita: Nemšová – Horné Sŕnie

Dĺžka trasy: 10km

Charakter trasy: vlnovkovitá, kombinácia asfalt aj terén

GPX

trasa podľa Peti Pukalovičovej (Trenčiansky kraj)

„Keďže moji rodičia pochádzajú a aktuálne aj žijú v mestečku Nemšová, ktoré sa nachádza neďaleko od Trenčína, je mojou povinnosťou mať zmapované miestne cestičky a chodníčky 😊 Ako inšpiráciu pre vás som sa rozhodla predstaviť okružnú trasu, v krásnom prostredí kde auto stretnete veľmi výnimočne 😊 Najmä vďaka tomu patrí medzi moje obľúbené.

Trasa vedie cez chatársku oblasť Bôčky. Po ľavej strane budete míňať Ranč s množstvom koní a malých žriebät. Kúsok za rančom sa trasa stáča doprava, kde vás čaká príjemný výbeh do kopca, na vrchole ktorého sa vám naskytne krásny pohľad na Trenčiansku vrchovinu. Trasa pokračuje zbehom do vedľajšej dedinky Horné Sŕnie a napája sa na novovybudovanú cyklotrasu vedúcu popri riečke Vlára naspäť do Nemšovej.“

trasa podľa Peti Pukalovičovej (Trenčiansky kraj)

Mapa trasy:

mapa trasy

Spoznaj Trenčín behom – trasa podľa Barbory Brezovskej

Lokalita: Hoss sport center, hrádza

Dĺžka trasy: 13,5 km

Charakter trasy: rovinatá, asfalt, rýchla

trasa podľa Barbory Brezovskej (Trenčiansky kraj)

„Moja obľúbená, skôr oddychová trasa vedie oboma hrádzami mesta Trenčín popri rieke Váh. Vďaka starému železničnému mostu a novému cestnému mostu sa dá prebehnúť z oboch strán a vytvára tak okruh cez celé mesto. Mnohé časti z tohto okruhu bývajú súčasťou lokálnych pretekov ako Trenčianska bežecká liga alebo Trenčiansky polmaratón.

Prvé kilometre bežíme smerom do mesta, kde sa nám otvára panoráma mesta s Trenčianskym hradom. Štvrtý a piaty kilometer vbiehame cez malý most okolo rozostavaného štadiónu AS Trenčín na Ostrov do časti Zamarovce, na ktorom sa nachádza letné kúpalisko, pláž, tenisové kurty a futbalové ihriská s možnosťou občerstvenia sa. Cestou spať odbočíme na starý železničný most na druhú stranu Váhu a bežíme až po Vodné elektrárne cca sme na 8km. Ja som do mojej trasy zaradila aj koliečko v priemyselnom parku. Tento tzv. „rýchly okruh“ má 3km a rada v ňom behám intervalové tréningy. Po koliečku v priemyselnom parku nám už zostáva len prebehnúť nový cestný most. Po pravej strane vidíme letisko a po ľavej strane golfové ihriská, ktoré sú súčasťou Hoss sport center areálu z ktorého sme vybiehali.

trasa podľa Barbory Brezovskej (Trenčiansky kraj)

Mapa trasy:

mapa trasy podľa Barbory Brezovskej (Trenčiansky kraj)

Trasy podľa Mária Šmýkala

Kaštieľ Chalmová zo 17. storočia

Lokalita: Zemianske Kostoľany – Chalmová

Dĺžka trasy: 9,30 km

Charakter trasy: rovina, asfalt

GPX

trasa Kaštieľ Chalmová

„Moje najobľúbenejšie trate sú nekonečne dlhé a  monotónne rovinky. Stačí odparkovať auto pred železničnou stanicou v Zemianskych Kostoľanoch a vydať sa na takmer 10-kilometrový úsek. Je len minimálne zvlnený, čiže je vhodný napríklad na tempové behy. Cesta vedie z jednej strany popri rieke Nitra a z druhej strany popri začínajúcich lesoch Strážovských vrchov. Na obrátke sa nachádza Kaštieľ Chalmová zo 17. storočia. V jeho okolí je pekný park a obďaleč aj kostol Svätej Anny z 12. storočia.“

trasa Kaštieľ Chalmová

Mapa trasy:

mapa trasy - Kaštieľ Chalmová

Bojnický zámok a bojnické kopce

Lokalita: Bojnice – Šútovské sedlo

Dĺžka trasy: 11,50 km

Charakter trasy: kopce, nespevnený povrch a lesy

GPX

trasa Bojnický zámok a bojnické kopce

„Okruh začína pri Bojnickom zámku, smerom na kalváriu a Šútovské sedlo. Má prevýšenie cez 300 m, členité a dlhé kamenné schody na kalváriu, vedie okolo rozhľadne Čajka v oblakoch a dostanete sa až do hustého lesa. Keď chcem ísť behať do lesa, vždy volím tento okruh. Stačí zaparkovať kdekoľvek v Bojniciach alebo do Bojníc pribehnúť v rámci rozklusu z neďalekej Prievidze.“

trasa Bojnický zámok a bojnické kopce

trasa Bojnický zámok a bojnické kopce

Mapa trasy:

mapa trasy - Bojnický zámok a bojnické kopce (Trenčiansky kraj)

Uprostred polí

Lokalita: Prievidza

Dĺžka trasy: 6.20 km

Charakter trasy: mierne prevýšenie, asfalt

GPX

„Obľúbený okruh pre všetkých hobby bežcov a cyklistov, ktorý sa nachádza uprostred polí. Cestu môžu využívať len poľnohospodárske autá, je tam minimálna premávka. Navyše ponúka príjemný výhľad na Prievidzu a okolité pohoria, čo tréning len spestruje. Okruh sa začína za posledným rodinným domom na okraji Prievidze. Dá sa však zvoliť aj dlhšia trasa, obohatená o priehradu v Kanianke.“

trasa Prievidza

Mapa trasy:

mapa trasy Prievidza

Trasa podľa Silvie Valovej

Lokalita: Bojnice a Prievidza

Dĺžka trasy: 11,7 km, prevýšenie 117 m

Charakter trasy: kombinácia terénu 20%  s asfaltom 80%

GPX

trasa podľa Silvie Valovej

Túto trasu volím, keď mám v tréningovom pláne voľný beh. Ponúka kombináciu poľných ciest a asfaltu, vo veľmi peknom prostredí s minimom ľudí.

Trasa začína a aj končí na autobusovej zástavke v mestskej časti Bojnice/ Dubnica. Začíname bežať smer Kanianka, po kilometri zbehneme z hlavnej cesty do lesa. Miernym stúpaním lesom sa dostaneme na najvyšší bod – Priehrada v Kanianke. Prebehneme po hrádzi a zbehneme po obslužných cestách až na šiesty kilometer do mestskej časti Bojnice-Kúty. Z cesty odbočíme doprava, vbiehame do Prievidze a ponad rieku Nitra, kde na moste zbehneme po poľnej ceste do mestskej časti Zapotôčky.
Popri cyklotrase pri rieke Nitra dobehneme na desiaty kilometer – bude končiť pri Mcdonalde a benzínke Shell.

Odtiaľ bežíme po chodníku až do Bojníc s výhľadom na krásny Bojnický zámok, následne okolo Bojnickej nemocnice, a posledný kilometer do Dubnice kde trasa začínala aj končí.

trasa podľa Silvie Valovej

Mapa trasy:trasa podľa Silvie Valovej . mapa

 

Okruh ponad Myjavu – trasa podľa Zuzany Durcovej

Lokalita: Myjava

Dĺžka trasy: 7,5km

Charakter trasy: kopcovitá, asfalt, poľná cesta, lesná cesta

GPX

trasa ponad Myjavu

„Trasa ideálna na oddychové behy a regeneračné dni, kedy potrebujete dávku prírody a krásne výhľady 😊 Začíname pod I. ZŠ. Vybiehame smerom na Dolný cintorín, popri dome smútku 2 km hore kopcom. Asfaltová cesta sa postupne zmení v lesnú cestu, až nás vypľuje hore na poliach. Tu nás čakajú krásne výhľady na kopce za nami. Vidíme Veľkú Javorinu (najvyšší vrch Bielych Karpát a slovensko – moravská hranica), Vrbovskú veternú elektráreň na Ostrom vrchu, či hrad Podbranč.

Prebehneme kúsok popri domčekoch a na prvej odbočke pôjdeme po kamienkovej ceste doľava cez polia. Na približne 3,5 km vidíme vpravo v diaľke v kopcoch Mohylu M.R.Štefánika a na 4,5 km Čachtický hrad – pri dobrej viditeľnosti. S najväčšou pravdepodobnosťou skôr či neskôr stretáme zajace, srny, či bažanty 😊 Pred lesom sa držíme vpravo, zbehneme dole k ceste, odbočíme vľavo smerom do Myjavy. Prebehneme popri poliach s repkou olejnou, na veľkej križovatke vľavo a popri Tescu dole na miesto, z ktorého sme vybiehali.“

trasa ponad Myjavu

Mapa trasy:

mapa trasy Myjava

Naše virtuálne charitatívne behy projektu „Vybehaj s nami pomoc“ pokračujú 😊 Tento týždeň beháme 10 km pre našich hasičov. Všetky informácie o projekte nájdete TU, novinky a aktuality nájdete na FacebookuInstagrame Bratislava Marathon.