DomovTréningyInšpirácie na bežecké trasy – Prešovský kraj
Tréningy

Inšpirácie na bežecké trasy – Prešovský kraj

Prešovský kraj sa rozprestiera na severe východného Slovenska a v jeho pestrej prírode nájdete 4 národné parky – Tatranský národný park, Pieninský národný park, Národný park Poloniny a časť Národného parku Nízke Tatry. Najvyšším bodom kraja je zároveň najvyšší bod Slovenska – Gerlachovský štít (2655 m.n.m.).

Svoje obľúbené bežecké trasy v Prešovskom kraji s nami zdieľali: organizátor Malého pieninského maratónu a účastník série Six World Marathon Majors Laco Šimko, zanietená hobby bežkyňa Mária Adamečková a maratónska bežkyňa klubu BMSC a trénerka Romana Komarňanská.

Trasa podľa Laca Šimka

Lokalita: Červený Kláštor – prielomom hraničnej rieky Dunajec k ústiu Lesnického potoka

Dĺžka trasy: (max.) 18 km

Charakter trasy: kombinácia spevnenej lesnej cesty a asfaltu, s mierne zvlneným profilom

GPX

Trasa podľa Laca Šimka (Prešovský kraj)

Trasa sa nachádza v chránenej oblasti národného parku PIENAP. Bude Vás obklopovať malebná príroda a šum rieky. Trasa je zároveň turistickým aj cyklistickým chodníkom a môže byť veľmi frekventovaná, preto odporúčam vybehnúť ráno alebo podvečer.

Ideálne je kopírovať trasu Malého pieninského maratónu a začať z Kúpeľov Smerdžonka. Pred sebou vidíte majestátnu panorámu Troch korún, po asi 1,2 km zabočíte z hlavnej cesty vpravo na vedľajšiu cestu, ktorá Vás privedie k rieke Dunajec. Prielomom rieky môžete nerušene bežať až k ústiu Lesnického potoka. Podľa Vašej kondície a chuti sa môžete počas behu kedykoľvek otočiť a vrátiť späť.

Trasa podľa Laca Šimka (Prešovský kraj)

Mapa trasy:

Trasa podľa Laca Šimka (Prešovský kraj) - mapa

Trasa podľa Laca Šimka (Prešovský kraj) - prevýšenie

Trasa podľa Márie Adamečkovej

Lokalita: Svidník

Dĺžka trasy: 10 km

Charakter trasy: rovinatá, rýchla, asfalt

GPX

Trasa podľa Márie Adamečkovej (Prešovský kraj)
(zdroj foto: dukladestination.com)

Táto trasa je moja najobľúbenejšia vo Svídníku. Začína v centre mesta, pred Múzeom ukrajinsko-rusínskej kultúry, kde býva aj zázemie pretekov – Dukelský beh mieru. Trasa vedie popri Kine Dukla a Vojenskom múzeu. Po pravej strane sa v diaľke vyníma Park bojovej techniky, s exponátmi ťažkej bojovej techniky používanej v čase Karpatsko – duklianskej operácie. Pred tým ako opustíme územie mesta, prebiehame popri Pamätníku sovietskej armády. Trasa prechádza do rovinatého asfaltového chodníka, ktorý je vhodný aj na rýchlejšie tempá či intervaly. Po pravej strane máme výhľad na krásne lúky a lesy, po ľavej strane na vonkajšie kúpalisko a aquapark. Na konci chodníka odbočíme vpravo, po ceste mierne do kopca. Ja som sa otáčala v Nižnej Jedľovej a bežala späť. Ak máte dosť síl, môžete bežať až do Vyšnej Jedľovej, či ešte ďalej – do dedinky Belejovce.

Aj keď je to „tam a späť“ trasa, je zaujímavá, ponúka rovinku pre rýchlejšie tempo, ale aj stúpania a rôzne možnosti obmeny jej dĺžky.

Trasa podľa Márie Adamečkovej (Prešovský kraj)
(zdroj foto: dukladestination.com)
Trasa podľa Márie Adamečkovej (Prešovský kraj)
(zdroj foto: dukladestination.com)

Mapa trasy:

mapa trasy

Trasy podľa Romany Komarňanskej

Na skok na (vodopád) Skok

Lokalita: Mlynická dolina

Dĺžka trasy: 9 km

Charakter trasy: náročnejšia, kopcovitá, trail

na skok na (vodopád) Skok

Nenáročná turistika, ale ako bežecký tréning vám dá táto trasa zabrať. Štartujeme pri železničnej stanici Štrbské pleso, resp. parkovisko hotela Crocus. Po asfaltovej ceste vybiehame cca 1 kilometer smerom na skokanské mostíky, ktoré vidíme po ľavej strane a po pravej strane míňame hotel Fis. Tu sa napájame na dobre značenú žltú turistickú značku, ktorá nás vyvedie až na nádherný vodopád Skok. Kamenistá cesta sa postupne zmení na lesný chodníček pomedzi stromy, neskôr kamenistý trail pomedzi kosodrevinu. Celý čas môžeme počuť vodopád, a po cca 4,5 km sa ku nemu aj dostaneme. Predýchame sa, pofotíme a opatrne a pozorne zbiehame naspäť. Dole na parkovisku vám hodinky pípnu 9 km. Ak vám nohy dovolia, môžete zopár kôl okolo Veľkého či Malého Plesa.

na skok na (vodopád) Skok

Rýchly okruh

Lokalita: Štrbské Pleso

Dĺžka trasy: 12 km

Charakter trasy: mierne kopcovitá, asfalt, šutolina

trasa podľa Romany Komarňanskej - Rýchly okruh okolo plesa

Trasa vhodná na tempové behy, kedy potrebujete držať rýchlejšie tempo ale stále si chcete vychutnať krásy tatranskej prírody a nádherné výhľady. Poprípade na behy regeneračné, kedy sa vaše nohy necítia na zdolávanie tatranských kopcov.

Trasa začína na spodnom parkovisku pri hoteli Crocus. Vybehnete k Jazierkám Lásky, odtiaľ smerujete k hotelu Helios a Fis. Pri rampách hotela Fis sa otočíte smerom naspäť a bežíte na Štrbské Pleso. Na Veľkom Plese spravíte 3 okruhy a točíte naspäť k dolnému parkovisku – na miesto štartu. Trať je veľmi pestrá. Striedajú sa rôzne povrchy, čo poteší aj cestného aj krosového bežca. Okrem krásy samotného okolia a jazera, máte dych berúce výhľady na rôzne štíty. Len tak si krúžite okolo plesa a vidíte Kriváň, Predné Solisko hotel Patria, a iné zasnežené unikáty.

trasa podľa Romany Komarňanskej - Rýchly okruh okolo plesa

Mapa trasy:

mapa trasy - rýchly okruh

Autorka článku: Zuzana Durcová