DomovTréningyInšpirácie na bežecké trasy – Nitriansky kraj
Tréningy

Inšpirácie na bežecké trasy – Nitriansky kraj

Minulý týždeň sme pobehali po krajoch západného Slovenska – BratislavskomTrnavskom. Dnes sa presúvame do juhozápadnej časti Slovenska – do Nitrianskeho kraja, v ktorom nájdete mnoho prírodných rezervácií, prírodných pamiatok a ešte viac možností kam vybehnúť 😊 Svoje obľúbené bežecké trasy s nami zdieľali triatlonistka a bežkyňa BMSC Ivona Miklóšová, vynikajúca vytrvalkyňa a majsterka Slovenska v polmaratóne Veronika Zrastáková, maratónec Gabriel Švajda, organizátor, komentátor a účastník bežeckých podujatí Juraj Králik Katarína Bátovská z instagramu @behame_spolu.

Priehrada Veľké Kozmálovce – trasa podľa Ivony Miklóšovej 

Lokalita: Tlmače, Veľké Kozmálovce, Starý/Nový Tekov

Dĺžka trasy: 12 km

Charakter trasy: rovinatá, asfalt/trail

GPX

trasa podľa Ivony Miklóšovej

Bežecká trasa sa nachádza v blízkosti mesta Tlmače. Začína pri priehrade, na úzkej asfaltovej ceste, ktorá je často využívaná bežcami aj cyklistami. Beží sa popri rieke Hron. Po dvoch kilometroch sa po ľavej ruke zjaví malá vodná elektráreň Veľké Kozmálovce. Následne sa prebehne mostom ponad priehradu a odbočí na trailový chodník smerom na Starý Tekov.

Trasa pokračuje až do dediny Nový Tekov, kde sa napojíte na kilometer dlhý asfaltový okruh v lesnom prostredí. Okrem krásnej prírody môžete vidieť aj jazdcov na koňoch. To môže byť pri behu príjemným zážitkom 😊 Po tomto krátkom okruhu sa vraciate tou istou cestou aj naspäť. V letnom období je výhodou trasy lesná cesta, aj určité úseky rieky Hron, kde sa dá schladiť – ani príliš horúce počasie nebudú pre bežca prekážkou.

trasa podľa Ivony Miklóšovej

Mapa trasy:

mapa trasy Veľké Kozmálovce (Nitriansky kraj)

Trasa podľa Veroniky Zrastákovej

Lokalita: Topoľčianky a okolie

Dĺžka trasy: 15,7km (270m+)

Charakter trasy: mierne kopcovitá, asfalt (70%), terén (30%)

GPX

trasa podľa Veroniky Zrastákovej

Začiatok trasy je v parku pred Zámkom Topoľčianky. Po vybehnutí z parku sa beží 7,5km mierne do kopca po asfaltovej ceste, ktorá je domácim známa ako ´Babylon´. Cesta vedie popri viniciach, výbehoch koní až po horáreň pod Hrušovom. Odbočí sa do kopca po štrkovej ceste smerom ku zrúcanine hradu Hrušov, odtiaľ lesnou cestou po zelenej turistickej značke naspäť na asfaltku, po ktorej sa vybiehalo hore. Na 13,5 km sa vbieha do parku a ide lesnou cestou až pred zámok.

Táto trasa ponúka asi všetko čo je typické pre Topoľčianky: park, zámok, vinice, kone, hrad. Obľúbená je nielen pre mňa, ale aj pre všetkých bežcov, ktorí bežali známe preteky Château Run Topoľčianky.“

trasa podľa Veroniky Zrastákovej

Mapa trasy:

mapa trasy Topoľčianky (Nitriansky kraj)

Trasa podľa Gabriela Švajdu

Lokalita: Obec Podhájska a jej okolie

Dĺžka trasy: 6,7 km, prevýšenie 149 metrov

Charakter trasy: trail, poľné, trávnaté a lesné cesty

GPX

trasa podľa Gabriela Švajdu

V južnej časti Slovenska je ťažšie nájsť kopcovitý terén na kvalitný tréning. Avšak neďaleko okresného mesta Nové Zámky sa nachádza kúpeľná dedinka Podhájska, v ktorej okolí je hustá sieť cyklotrás. Tie ponúkajú veľa možností na dlhšie trailové behy. Vždy sa tam rád vraciam a objavujem nové trasy. Jednou z mojich obľúbených je práve okruh s peknými výhľadmi na Štiavnické vrchy, Pohronský Inovec a Mochovce. V každom ročnom období má okruh svoje čaro. Dá sa predĺžiť ale aj skrátiť.

Trasa začína od vstupnej brány kúpaliska. Bežíme mierne hore kopcom po cestičke vedúcej cez chatovú oblasť, ktorá pokračuje cez les. Následne vybehneme z lesíka, bežíme popri viniciach a môžeme sa kochať krásnymi výhľadmi na okolité kopčeky, menšie lesíky a polia. Po dvoch kilometroch sa pripojíme na vyznačenú cyklotrasu. Bežíme po vlnitom teréne väčšinou medzi alejou stromov. Po 4 kilometroch nás čaká odmena vo forme dvojkilometrového klesania najprv lesom a neskôr s výhľadmi do šíreho okolia. Po klesaní vbiehame opäť do obce na začiatok trasy. Ak má niekto záujem o predĺženie trate, môže navštíviť zrúcaninu starého kláštora situovaného v lese na pustatine Mariánska Čeľaď.

trasa podľa Gabriela Švajdu

Mapa trasy:

mapa trasy Podhájska (Nitriansky kraj)

Trasa podľa Katky z @behame_spolu

Lokalita: Vinice Malých Kozmáloviec

Dĺžka trasy: 20km pri štarte z Tlmáč

Charakter trasy: mierne zvlnená, asfalt 90% a spevnená cesta 10%

GPX

trasa podľa Kataríny Bátovskej

20 km trasa začína v Tlmačoch. Na hlavnej ceste z Tlmáč do Malých Kozmáloviec sa v strede dediny vydáte smerom na vinice. Výhľady sú nádherné, také slovenské Toskánsko 😊 V teplých dňoch sa neváhajte osviežiť v jednej z viníc, ale pozor, v období oberačiek sa ľahko môže stať, že Vás zapriahnu do práce. Tesne pred obrátkou je farma s majestátnymi byvolmi, ktorí nevyzerajú, že holdujú behu 😊 Na krásnej novej rovnej asfaltovej ceste si ešte užite alej ako z filmu Jamesa Bonda a po otočke naspäť na štart. Pre skrátenie trasy  na necelých 15 km môžete začať až v dedine Malé Kozmálovce, kde sú aj najkrajšie výhľady.

trasa podľa Kataríny Bátovskej

Mapa trasy:

mapa trasy Tlmače (Nitriansky kraj)

Po stopách kniežaťa Pribinu – Trasa podľa Juraja Králika – @maly_kral

Lokalita: Nitra – Zobor

Dĺžka trasy: 11 km

Charakter trasy: kopcovitá, trail

GPX

trasa podľa Juraja Králika

Táto výživná trasa spája 3 známe body ponitrianskej bežeckej oblasti – Liečebný Ústav  (LÚ) Zobor, Dražovský kostolík a Zobor. Štartujeme z parkoviska pri LÚ Zobor a vydáme sa po modrej turistickej značke príjemne sa vinúcim trailom smerom na Dražovce. V úvodných štyroch kilometroch naklesáme cca 200 výškových metrov kým sa ocitneme na krásnej planine, ktorú zdobí románsky kostolík sv. Michala z 11. storočia. Koniec prvej etapy (4 km, -195 m).

Musíme mierne nadvihnúť obočie, aby sme z tohto bodu zaostrili na najvyšší bod našej trasy Zobor (587 m.n.m.). Cez Meškov vrch, Tri Duby a Lyžiarsku Lúku sa vyštveráme až na dominantu mesta Nitra, z ktorej pri dobrej viditeľnosti vidno až baziliku v Ostrihome. Mnoho ľudí si mylne myslí, že Zobor je vrch s vysielačom, ktorý sa týči nad Nitrou, čo je však omyl. Vrch s vysielačom sa nazýva Pyramída a vrch, z ktorého je fotka nižšie, je onen často spomínaný Zobor. Koniec druhej etapy s prívlastkom vrchárska (5 km, +467 m).

Späť na štart vedú viaceré trasy. My sa vyberieme po „vojenskej“ a o 15 minút konverzačným tempom sme pohodlne v cieli dnešného výletu pri LÚ Zobor (2 km, -297 m).

trasa podľa Juraja Králika

Mapa trasy:

trasa Zobor (Nitriansky kraj)

V nasledujúcom článku sa môžete tešiť na bežecké trasy v Trenčianskom kraji 😊

Autorka článku: Zuzana Durcová