DomovTréningyInšpirácie na bežecké trasy – Košický kraj
Tréningy

Inšpirácie na bežecké trasy – Košický kraj

V priebehu mesiaca máj sme vám postupne priniesli inšpirácie na bežecké trasy z jednotlivých krajov Slovenska. Dnešný finálny inšpiračný článok je venovaný bežeckým trasám v Košickom kraji. Zistíte, kde rád behá momentálne najlepší vytrvalostný bežec Slovenska Tibor Sahajda, zanietený hobby bežec Peter Remiáš, člen organizačného teamu Prešovského polmaratónu Radovan Lukáč, či člen organizačného teamu MMM Košice Peter Buc.

Trasa podľa Tibora Sahajdu

Lokalita: Bankov

Dĺžka trasy: podľa potreby

Charakter trasy: rovinatá – mierne vlnitá, rýchla, asfalt, tieň

GPX

trasa podľa Tibora Sahajdu (Košický kraj)

V Košiciach nájdete veľa pekných bežeckých trás. Ja som vybral trasu v rekreačnej oblasti Bankov, ktorú rád volím najmä pre večerné klusy – mesto je v tom čase plné.

Trasa je lokalizovaná neďaleko Hotela Bankov. Viete sa k nej dostať pomocou MHD, prípadne autom. Cca 2,5 kilometrový úsek sa beží v lese. V letných horúčavách oceníte príjemný chládok, krásnu prírodu a čerstvý vzduch. Pre mňa je ďalšie veľké plus, že môžem so sebou vziať aj rodinu. Rodina a zmena prostredia ma vždy dokážu nakopnúť do poobedného klusu, do ktorého sa mi niekedy nechce.

trasa podľa Tibora Sahajdu (Košický kraj)

Mapa trasy:

trasa podľa Tibora Sahajdu (Košický kraj) - mapa

Trasy podľa Peťa Remiho

Jazero – hrádza

Lokalita: Košice, Jazero – hrádza

Dĺžka trasy: 5 až 9 km

Charakter trasy: asfalt, rovina

GPX

trasa podľa Petra Remiho -jazero

Sídlisko Nad jazerom je známe svojím pokojom. Veľká vodná plocha a okolitá zeleň ponúka dostatok priestoru na relax aj športové aktivity. Hrádza pri rieke Hornád sa stala obľúbeným miestom korčuliarov, cyklistov a bežcov. Športovci ocenia aj viaceré ihriská.

trasa podľa Petra Remiho -jazero

Mapa trasy:

trasa podľa Petra Remiho -jazero -mapa

Čermeľ – Košice

Lokalita: Čermeľ – Košice

Dĺžka trasy: 9 km

Charakter trasy: členitý profil, trail, les

GPX

trasa podľa Petra Remiho - čermeľ

Čermeľ a Čermeľské údolie je pre Košičanov vyhľadávaným výletným miestom. Centrom Alpinka prechádza modrá turistická trasa a Čermeľom červená turistická trasa nazývaná „Cesta hrdinov SNP“.

Mapa trasy:

trasa podľa Petra Remiho - čermeľ - mapa

My 10K Trail Basic trasa podľa Radovana Lukáča

Pre nekošičanov – My v názve znamená Myslava, čo je pôvodne dedinka, teraz už mestská časť Košíc

Lokalita: Košice – Myslava

Dĺžka trasy: 10,7 km

Charakter trasy: 94% lesný chodník a lesná cesta, 6% asfalt

GPX

Trasa podľa Radovana Lukáča (Košický kraj)

Trasa je okruh behateľný obojstranne, začína aj končí pri miestnom kostole. Je to veľmi príjemný trail, špeciálne skoro ráno a podvečer.

My začíname po chodníku v smere Myslava – Nižný Klatov. Po asi 1 km pri starej škole odbočíme z hlavnej na lesnú asfaltku – žlta značka smer Girbeš. Pri druhej lampe odbočíme doľava na lesnú cestu, prebehneme popri vysielači a lesnom prieseku, až sa napojíme naspäť na asfaltovú cestu a odbočíme vľavo, cez rozcestník Girbeš. Pokračujeme po modrej v smere na chatu Klatovianka, neskôr odbočíme na lesnú cestu a pokračujeme po zelenej. Po pár minútach v príjemnom úseku s krásnymi prírodnými scenériami prídeme na  miesto, kde sa chodník rozdvojuje. Zelená značka pokračuje vpravo, my sa vyberieme doľava. Nasleduje krátky zbeh, esíčko, až k bufetu Maša. Niekedy môžeme stretnúť na pasúcu sa kobylu majiteľa bufetu).

Prebehneme popred bufet a odbočíme z asfaltky doprava. Pokračujeme v miernom stúpaní, minieme rampu a dostaneme sa na T križovatku – pokračujeme vľavo. Príjemným behom po vrstevnici sa dostaneme na miesto, kde križujeme lesný priesek pod stožiarmi vysokého napätia. Na širokej ľavotočivej zákrute odbočíme vpravo, kde nasleduje krátky výživný výbeh po ktorom odbočíme doľava. Kolmo pretneme chodník, následne asfaltovú cestu. Pokračujeme miernym klesaním po lesnom chodníku až k čistinke, kde pokračujeme vľavo po lesnej ceste. Stále bežíme v smere trasy, nevšímame si nenápadné odbočky a naša cestička nás vyvedie z lesa až na planinu. Tu pokračujeme po ceste, z ktorej neskôr odbočíme doľava do lesíka, zbehneme pomedzi domy, následne doprava cez most a sme v cieli.

Trasa podľa Radovana Lukáča (Košický kraj)

Mapa trasy:

Trasa podľa Radovana Lukáča (Košický kraj) - mapa

Košice Furča Lesopark – Trasa podľa Petra Buca

Lokalita: Košice sídlisko Dargovských Hrdinov

Dĺžka trasy: 7 km

Charakter trasy: členitá, rýchla, hladký asfalt

GPX

trasa Peter Buc

Obľúbená trasa mnohých Košičanov, ktorá bola súčasťou mnohých bežeckých pretekov – Furčiansky maratón, Extrém maratón, Železiarenská desiatka a mnoho ďalších.

Trasa vedie od bytového družstva SBD IIIkrásnou asfaltovou cestičkou smerom na Zelený dvor. Trať vedie lesným prostredím, je vynikajúco označená a kilometrovníkmi presne zmeraná.

S obľubou tu trénuje celá plejáda bežcov, korčuliarov aj cyklistov. Beháva tu aj momentálne najlepší slovenský vytrvalec Tibor Sahajda a môžeme tu stretnúť aj Jozefa Urbana, Pavla Madára a mnoho hobby bežcov. Najvhodnejší čas na tréning je na tejto trase od 6 do 10 hodiny.

trasa Peter Buc

Mapa trasy:

trasa Peter Buc - mapa

Autorka článku: Zuzana Durcová