DomovTréningyInšpirácie na bežecké trasy – Banskobystrický kraj
Tréningy

Inšpirácie na bežecké trasy – Banskobystrický kraj

Prinášame vám ďalšie inšpirácie kam vybehnúť – tentokrát v Banskobystrickom kraji. Je rozlohou najväčším krajom Slovenska, bohatým na prírodné krásy a bežecké trasy 😊 V dnešnom článku nájdete trasy od event managerov Bratislava Marathon teamu Erika BalážaTomáša Willwébera, či trailové trasy od bežca Miloša Halečku. 

Trasa podľa Erika Baláža

Lokalita: Zvolen – mesto

Dĺžka trasy: 10 km

Charakter trasy: rovinatý profil s výbehom a zbehom do kopca, asfalt, spevnená hrádza, trail

GPX

Trasa podľa Erika Baláža (Banskobystrický kraj)

Keď som doma tak väčšinou nezvyknem behávať. Ale keď už sa rozhodnem, že dnes je ten deň, tak volím 10 km trasu, ktorá spočíva v obehnutí takmer celého mesta Zvolen.

Začíname prebehnutím cez park prof. A. Priesola popri Technickej univerzite mesta Zvolen. Pokračujeme popri Hlavnej stanici a parku Ing. Štefana Višňovského. Toto miesto je známe národnou pamiatkou Pancierovým vlakom. Z parku plynule prebiehame popri Zvolenskom zámku a dlhou rovinkou popri nákladnej stanici sa dostávame na sídlisko Zlatý potok. Tu prichádza jediná kopčeková pasáž na celej trati – kopec smerom na Bakovu jamu. Kopčekom prebehneme a trailovou cestičkou zbiehame na ďalšiu časť Zvolena, sídlisko Podborová. Obiehame kasárne a dostávame sa pomedzi rodinné domy k rieke Hron. Dlhá hrádza popri rieke lemuje sídlisko Západ a touto cestou sa dostávame až do bodu nášho vybehnutia.

Trasa podľa Erika Baláža (Banskobystrický kraj)

Mapa trasy:

mapa trasy

Okolo tajchov nad Banskou Štiavnicou – trasa podľa Miloša Halečku

Lokalita: Banská Štiavnica

Dĺžka trasy: 7,6 km; 10,4 km; 13,7 km

Charakter trasy: lesný a lúčny trail

GPX

trasa podľa Miloša Holečka (Banskobystrický kraj)

Banská Štiavnica leží priamo v srdci Štiavnických vrchov. Množstvo lesných ciest, značených aj neznačených chodníčkov, krásne výhľady a možnosť kúpania robí zo Štiavnice aj ideálny cieľ pre trailových bežcov. Bajkeri už tento región objavili vďaka cyklotrasám Bajkom k Tajchom (www.bajkomktajchom.sk ).

Nižšie je popísaný scénický okruh, ktorý vás prevedie okolo niekoľkých tajchov nad Banskou Štiavnicou. Ponúka krásne výhľady na mestečko a pokiaľ je dobrá viditeľnosť, z hrebeňa dohliadnete až na Nízke Tatry. Keďže terén okolo Štiavnice je členitý, pripravili sme tri alternatívy trasy:

Prvá alternatíva trasy: 10,4 km, prevýšenie 480 m

Začína aj končí na Trojičnom námestí so stúpaním do sedla Červená studňa

Mapa

Druhá alternatíva trasy: 7,6 km prevýšenie 314 m

Začína aj končí v sedle Červená studňa, kam je treba sa dopraviť autom (5 minút z centra)

Mapa

Tretia alternatíva trasy: 13,7 km s prevýšením 500 m

Začína na Trojičnom námestí a pokračuje okolo tajchu Klinger, kde sa dá osviežiť v bufete. Červenou značkou sa vraciame spať do centra Banskej Štiavnice.

trasa podľa Miloša Holečka (Banskobystrický kraj)

Popis trasy:

Štartujeme na Trojičnom námestí v centre Banskej Štiavnice. Po zelenej značke vybiehame strmým kopcom okolo tajchu Vodárenská s tyrkysovou vodou do sedla Červená studňa, kde nás čaká ďalší rovnomenný tajch. Na tomto mieste sa stretáva niekoľko turistických trás, je pravdepodobné, že počas víkendu tam stretnete dosť ľudí.

Pokračujeme po červenej značke cez lúky po náučnom chodníku až na vrchol Rosniarky s úžasným výhľadom na mesto, hrebeň Nízkych Tatier a Sitno. Červená značka nás ďalej vedie na vrchol Tanád. Tento úsek je menej behavý vďaka svojmu strmému profilu. Za vrcholom strmo ale krátko klesneme k hornej stanici sedačky zo Salamandra Resortu.

Ďalšia cesta nás vedie k starej romantickej kalvárii na Hornej Rovni, okolo starej šachty Alžbeta. Z lesa vybehneme pri najvyššie položenom tajchu Ottergrund. Odtiaľ je to cez lúky už len kúsok opäť do sedla Červená studňa. Tu končí trasa čislo 1, bežci na trase číslo 2 zbehnú po pôvodnej trase späť na Trojičné námestie.

Pokiaľ idete po trase číslo 3, pokračujete zo sedla po modrej značke po lúčnej ceste. Toto je najrovinatejšia a najrýchlejšia časť trasy. V zásade sa jedná o jednu z ulíc Banskej Štiavnice, aj keď vedie takmer lesom. Ponúka krásne výhľady na Kalváriu. Posledným úsekom zbehneme k tajchu Klinger. Naspäť do mesta nás privedie červená značka.

trasa podľa Miloša Holečka (Banskobystrický kraj)

Mapa trasy:

mapa trasy 

Trasa podľa Tomáša Willwébera

Lokalita: Banská Bystrica – Uhlisko a lesík smer Šalková

Dĺžka trasy: 12 km

Charakter trasy: mierne zvlnený profil, asfalt, spevnená hrádza

GPX

Trasa podľa Tomáša Willwébera

Jedna z mojich obľúbených bežeckých tratí, ešte zo stredoškolských čias. Štart je v Parku pod pamätníkom SNP, kde sa dá rozcvičiť pred i po behu. Trasa pokračuje popri bývalom Dome kultúry cez most k zimnému štadiónu. Bežecká trasa pomocou bystrických mostov ďalej prepletá rieku Hron ako dobre utiahnuté šnúrky na teniske J. Cez sídlisko Uhlisko sa dostávame až k rybníku „Pod Rybou“, odtiaľ pokračujeme po nábreží Hrona. Po prebehnutí staršieho kovového mosta sa dostávame do príjemného lesného prostredia, kde pokračujeme asfaltovou cestou. Pred Šalkovou sa otáčame a vraciame sa späť popri už spomínanom rybníku. Popri autobusovej stanici sa dostávame k východiskovému bodu v Parku pod pamätníkom SNP.

Trasa podľa Tomáša Willwébera

Mapa trasy:

mapa trasy prevýšenie

Aj tento týždeň pokračujú virtuálne charitatívne preteky projektu „Vybehaj s nami pomoc“ – beháme 12 km pre policajtov. Ak sa aj vy chcete zapojiť a podporiť tým dobrú vec, všetky potrebné informácie nájdete TU. A v nasledujúcom článku sa môžete tešiť na trasy zo severu stredného Slovenska – zo Žilinského kraja 😊

Autorka článku: Zuzana Durcová