DomovStravaBehanie nalačno
Strava

Behanie nalačno

Jesť či nejesť? To je otázka. V dnešnom článku sa dozviete čo presne znamená behanie nalačno, aké sú benefity a možné negatíva takéhoto tréningu, aj ako často ho zaraďovať do tréningového plánu.

Čo presne znamená „behanie nalačno“? 

Na lačno beháte vtedy, ak pred tréningom neprijmete žiadnu energiu. Či už vo forme jedla alebo vo forme nápoja a od konzumácie vášho posledného jedla uplynulo aspoň 10 hodín.

behanie nalačno

Aké sú benefity takéhoto tréningu?

Behanie nalačno zlepšuje schopnosť tela využívať pri záťaži ako zdroj energie tuky a zároveň sa zefektívni využívanie glykogénu vo svaloch. Z tohto budú benefitovať najmä vytrvalci.

Ďalším benefitom je, že môžete vstať a ísť bez toho, aby ste museli čakať, kým vám vytrávi po raňajkách. To pravdepodobne praktikujú tí z vás, ktorí fungujú v tesnom režime pracovných smien a životných povinností. Aj keď nemáte na raňajky čas, pred intenzívnymi tréningami odporúčame vypiť iontový nápoj a pred výklusmi aspoň pohár vody.

Aké sú možné negatíva behu nalačno?

Pokiaľ ráno beháte krátke tréningy v nízkej intenzite nalačno, negatíva nepocítite – práve naopak. Avšak, pred dlhšími behmi a špeciálnymi tréningami rýchlosti, ako sú intervaly či tempové behy, rozhodne odporúčame pred tréningom doplniť energiu. Inak treba počítať s tým, že sa budete cítiť slabo a jednoducho nedokážete vyvinúť takú rýchlosť.

Negatíva pocítite aj vtedy, ak vás po tréningu  vtiahne vír denných povinností a vy preskočíte raňajky, pretože sa ponáhľate do práce. Po športovom výkone organizmus potrebuje doplnenie energie a živín pre správnu regeneráciu. Ak ich telu nedodáte, regenerácia sa výrazne spomalí.

Častokrát sa stane, že ranný beh potlačí apetít aj na niekoľko hodín a posledné, na čo máte chuť, je jedlo. V takých prípadoch sa snažte po tréningu aspoň vypiť športový iontový nápoj, ktorý doplní glukózu a minerály, alebo vhodný funkčný nápoj obohatený o proteíny pre lepšiu regeneráciu.

behanie nalačno

Ako behanie nalačno zaraďovať do tréningového plánu? 

Behanie  nalačno je super v dni, kedy máte v tréningovom pláne ľahký výklus, či krátky regeneračný beh do 6 až 8 kilometrov v nízkej intenzite. 

Popritom sledujte, ako sa cítite. Možno sa budete cítiť skvele. Možno potrvá niekoľko tréningov, kým si vaše telo zvykne. A možno zistíte, že behanie na lačno pre vás nie je – a to je úplne v poriadku.

Autorka článku: Zuzana Durcová