DomovOčami riaditeľaAko som prežíval posledných 96 hodín?
Očami riaditeľa

Ako som prežíval posledných 96 hodín?

Riaditel Bratislava Marathon

Je utorok 10. marca, krátko po 20:00 večer a ja si uvedomujem, že je vlastne za nami 96 hodín plných veľkých zmien. Situácia, ktorá nastala v súvislosti s presunom ČSOB Bratislava Marathon pár dní pred jeho štartom, je pre mňa osobne a aj pre celý náš team veľkou skúškou. Keď organizujete športové podujatia, je to jedna z tých vecí, nad ktorou vždy niekde v podvedomí uvažujete, ale nikdy si nechcete pripustiť, že nastane.

Registrácia prebieha nad očakávania dobre

Neustále si porovnávam od novembra počty prihlásených, medziročný nárast je stále na úrovni 10-15% percent, vychádzajú nám viaceré novinky, ktoré sme pripravili, v štatistikách prihlásených vidíme veľký nárast zahraničných bežcov, na ktorých sme zacielili špeciálne komunikáciu, zimné série prebiehajú bez problémov, počty prihlásených na každom z 5tich dielov ČSOB Zimnej Série už atakujú 1000 bežcov, na samotný kráľovský maratón už máme vyše 1100 bežcov. Celý môj team pracuje ako hodinky, finalizujeme posledné detaily s dodávateľmi a partnermi, máme už viaceré povolenia a súhlasy, tešíme sa na bohatý sprievodný program. Celkový počet prihlásených pomaly dosahuje 8500 bežcov, vyzerá to už reálne, že by sme mohli atakovať rekordné čísla a priblížiť sa k hranici 13.000 bežcov. Najbližšie dni čakáme príchod eventových tričiek, medailí, doťahujeme už informačný branding, pri dome si fotím billboard, ktorým informujeme o dopravných obmedzeniach na maratóne. V Eurovei už na promenáde visia vlajky podujatia, v porovnaní s minulosťou sme s viacerými vecami v predstihu. Zdanlivo ideálny stav.
Eurovea vlajky

Ale … Začínam čoraz viac monitorovať situáciu okolo šírenia sa korona vírusu. Naši partneri z Talianska avizujú prvé zrušenia behov v Ríme, krátko nato museli organizátori z Paríža v predvečer konania podujatia zrušiť na základe rozhodnutia vlády polmaratón. Vymieňam si s nimi prvé správy a moje znepokojenie narastá. Tak ďaleko a predsa len tak blízko. Dni pomaly ubiehajú a môj spánok je čoraz plytší. Začínam si pripravovať rôzne scenáre na situáciu, ktorá je pre nás všetkých nepoznaná. Nie je to panika, ale kľud vyzerá inak, chcem aby sme boli pripravení na čo najviac alternatív. Posledný mesiac pred podujatím to nikdy nie je o veľkom kľude. To vám potvrdí každý organizátor. Ale teraz je to iné. Cítim, že toto je moment, ktorý nevieme ovplyvniť, len sa musíme na to, čo najlepšie pripraviť. Ale ako to môže vlastne dopadnúť? Moja manželka Peťa ma už pozná a presne pochopila môj stav. Veľakrát ma prichytí pritom, že som zapozeraný akoby do „blba“, ale presne vie, že hlava mi ide naplno.

Príde piatok a na Slovensku sa potvrdí prvý prípad

Korona vírus

Dalo sa to čakať, ale dôsledky si ešte stále nevieme predstaviť. Predstavitelia štátu vydávajú prvé reštriktívnejšie obmedzenia. V sobotu máme posledný beh zimnej série, už celý týždeň avizujeme prvé opatrenia aj my. Bežci vyzerajú šťastní a spokojní, s viacerými diskutujem a hovoria mi, ako sa tešia za mesiac na akciu. Už mi kúsok zviera hrdlo. Opatrne pripúšťam, že to ešte môže dopadnúť všelijako.

V nedeľu sa mnohí stretávame na Majstrovstvách Slovenska v behu na 10km v Majcichove. Krásne počasie, množstvo bežcov, padajú osobné rekordy, v mojom okolí sa pohybuje množstvo šťastných a spokojných ľudí. Opakuje sa sobotný scenár. Ľudia sa tešia na maratónsky víkend a dobré výkony ich ešte viac namotivovali. Na chvíľku podľahnem pocitu, že by to predsa len nemuselo byť tak zlé. A potom to prišlo.

Nedeľa večer a postupne mi začínajú prichádzať správy o rozhodnutí pani ministerky o zrušení podujatia (vychádzajúc z usmernení Ústredného krízového štábu). Prvý je Maťo Urbaník, zakladateľ a organizátor Štefánik trail, chalan s ktorým si okrem množstva skúseností aj ľudsky a materiálne na akciách pomáhame. Snažíte sa byť pripravení, ale aj tak je to ŠOK. Hrdlo mi už nezviera kúsok, ale naplno, objavuje sa bezradnosť. Okamžite sa mi premieta film o predchádzajúcich 11tich mesiacoch, predstavujem si to celé, čo sme už v teame urobili, predstavujem si, koľko ste obetovali a trénovali, aby ste sa čo najlepšie pripravili. Nedeľný večer som si teda predstavoval úplne inak. Snažíme sa dopracovať k informáciám, telefón mi neustále zvoní a pípajú správy, prichádza ten moment, ktorý reálne začína testovať. ako sme pripravení. Vydávame prvé stanovisko vychádzajúc z informácií, ktoré máme. Médiá hneď preberajú informácie z našich sociálnych sietí. Ďakujem pekne, o takúto publicitu som v nedeľu večer nemal teda záujem. Ale tá guľa sa pustila dole z kopca a nedá sa zastaviť.

Nič nie je dôležitejšie, ako ľudské zdravie

V celom teame sa hneď zhodneme, že najdôležitejšie je správne vyhodnotiť situáciu a podľa možností spraviť v neodkladnej dobe aj vhodné rozhodnutia a opatrenia. Ani na chvíľu nemáme záujem situáciu podceniť alebo spochybňovať vydané opatrenia. Napriek všetkému, čo som doteraz uviedol, nič nie je dôležitejšie, ako ľudské zdravie. Podujatia, ako náš maratón budú len vtedy krásne, keď sa budeme stretávať v pozitívnej atmosfére nabití množstvom energie a športových emócií.
Šťastná bežkyňa v cieli

Ďakujeme vám!

Našťastie nám celú situáciu uľahčujete vy, naši účastníci. Od začiatku sa nám dostáva množstvo podporných reakcií, čo nám v tejto situácii veľmi pomáha. Nesmierna vďaka za to. Rovnako to je so zástupcami samosprávy či polície. Pondelok dopoludnia sa mi vybil mobil pri množstve rozhovorov, ktoré som absolvoval, ale podpora, či už zo strany primátora mesta Bratislava Matúša Valla, viceprimátora Juraja Káčera, župana Juraja Drobu, viacerých starostov, ktorých som stretol na tlačovej konferencii na magistráte, mi veľmi pomohla a upokojila ma.

Napriek neľahkej situácii sa pozitívne vyjadrujú aj zástupcovia krajskej dopravnej polície, pre nás jeden z kľúčových partnerov. Samostatnou kapitolou sú samotní partneri podujatia. Každý má množstvo svojich interných problémov, ale napriek tomu nám posielajú povzbudivé slová.

Ideme ďalej, čo teraz urobíme?

Prvý nápad, ako situáciu riešiť, je väčšinou ten najlepší. Presun podujatia na iný termín v roku 2020 sa javí ako najlepšie riešenie. Začína kolotoč rozhovorov, mailov a súhlasov. ČSOB Bratislava Marathon je veľký event a k jeho realizácii potrebujeme nájsť súlad množstva ľudí. Rovnako to je pri tak zásadnej veci, akou je presun termínu. Našou snahou je vás informovať čím skôr, ale je to reálne možné? Vďaka vám všetkým to možné je. Zhruba 24 hodín trvalo odkedy sme si zadefinovali, že ak budú naši kľúčoví partneri súhlasiť, presunutý termín ČSOB Bratislava Marathon bude prvý septembrový víkend. Celý môj team sedíme v office a pripravujeme komunikáciu. Rozdeľujeme si úlohy, vylaďujeme posledné detaily, opravujeme gramatické preklepy, narýchlo riešime preklad textov do angličtiny. Utorok, 16:00 a začínajú odchádzať prvé oficiálne informácie o presune termínu konania podujatia.

Kolegovia spoluorganizátori, partneri, dodávatelia, účastníci, médiá, tých všetkých sa snažíme čím skôr informovať. Prvé informácie nahadzujeme aj na sociálne siete, sledujeme vaše prvé  reakcie.

Je pred nami ešte veľa roboty, ale už sme pozitívne naladení

Nie je to ľahká situácia, ale aktuálna situácia nie je ľahká pre nikoho. Musíme si vzájomne pomôcť, podporiť sa, myslím, že slová ako solidarita a vzájomný rešpekt a tolerancia sa budú opakovať veľmi často. Musíme sa zomknúť a veriť, že šírenie korona vírusu sa čím skôr zastaví a my sa budeme môcť opäť naštartovať a vrátiť do normálneho života, vrátane všetkých našich koníčkov a záľub. A hlavne veľká podpora od nás všetkým zdravotníkom, doktorom a ďalším zainteresovaným zložkám, aby túto situáciu zvládli. Určite ju všetci budú potrebovať. A čo budeme zatiaľ robiť my? #nerusime #presuvame
ČSOB Bratislava Marathon