DomovTréningyAko Koronavírus ovplyvňuje tréningy slovenských bežcov? (2. časť)
Tréningy

Ako Koronavírus ovplyvňuje tréningy slovenských bežcov? (2. časť)

V dnešnom článku Vám prinášame vyjadrenia vytrvalkýň z Bratislava Marathon Sport Club k téme trénovania počas neistého obdobia a pandémie Koronavírusu. Takisto ako mužská časť BMSC, aj dievčatá pretekali 8. marca na Majstrovstvách Slovenska na 10 km. Takisto si zabehli osobné rekordy a získal medaile – či už individuálne alebo tímové. To sa udialo iba deň predtým, ako štát prijal opatrenie o zákaze športových akcií a následne sa zrušili či popresúvali mnohé dôležité európske športové podujatia, na ktoré sa naši atléti pripravovali. Ako Koronavírus ovplyvňuje tréning slovenských vytrvalkýň? Ako sa motivujú do tréningu, keď nevedia kedy a kde budú najbližšie pretekať?

slovenské vytrvalkyne
Majstrovstvá SR na 10km – BMSC team A získal 1.miesto (R. Komarňanská, L. Janečková, Z. Durcová), BMSC team B vybehal 3.miesto (I. Miklóšová, M. Dolinajová, D. Kalužná)

Romana Komarňanská

Na Majstrovstvách SR v Majcichove si zabehla osobný rekord 35:39 a získala titul vicemajsterky Slovenka. Romča mala v pláne bežať 19. apríla Viedenský maratón, ktorý mal byť tento rok aj Majstrovstvami SR v maratóne. Bol však zrušený.

Romi, ako Koronavírus ovplyvňuje tvoj tréning? Ako sa motivuješ do tréningu keď nevieš kedy budeš najbližšie pretekať?

„Musím sa priznať, že nie je to jednoduchá situácia pre každého jedného z nás. Stále považujem zdravie za prvoradé. Keď nejde o život, nejde o nič. Takže, kedy a na aké preteky pôjdeme je nezodpovedanou a otvorenou otázkou. Trénujem v normálnom režime, ale po pravde, ako sledujem či už rôzne relácie o víruse alebo televízne noviny nerobí mi to dobre. Je mi ťažko z toho na duši. Našťastie som v kontakte s mnohými športovcami a vzájomne sa podporujeme a ďakujeme, že zatiaľ bez obmedzenia si môžeme ísť zabehať. Napríklad takí plavci majú väčší problém, keďže musia naplávať kvantá tréningov v bazéne. Takže snažím sa behať, lebo stále môžem bez obmedzení. Momentálne som sama v Tatrách a počas dňa nestretnete pomaly nikoho, takže týmto sa tiež ukľudňujem, že tá koncentrácia ľudí je minimálna a som na častejšom vzduchu, ako keby som bola doma na západe. Veľa síl a pekných myšlienok, Romi.“

(Zdroj foto: Peter Kopúnek)

Monika Dolinajová

Na Majstrovstvách SR v Majcichove si časom 39:27 zabehla nový osobný rekord na 10 km, aj napriek zimnému tréningovému výpadku kvôli zraneniu. Monika sa pripravovala na polmaratón v rámci 15. ročníka ČSOB Bratislava Maratónu, ktorý bol presunutý z 5. apríla na 6. septembra. Ďalej mala v pláne bežať preteky Wings for Life v Zadari, ktoré boli zrušené.

Monika, ako Koronavírus ovplyvňuje tvoj tréning? Ako sa motivuješ do tréningu keď nevieš kedy budeš najbližšie pretekať?

S tréningami som neprestala a mám v pláne v nich pokračovať. Jediné, čo sa zmenilo je môj prístup k behu. Som viac opatrná, behám sama väčšinou skoro ráno a so šatkou, ktorá mi zakrýva celú tvár okrem očí. Nie je to žiaden komfort, ale zodpovednosť a zdravie je prvoradé. Beh je súčasťou môjho života, baví ma. Práve beh mi pomáha lepšie zvládnuť súčasnú situáciu. Vyčistím si hlavu, prídem na iné myšlienky, zrelaxujem. I keď neviem  kedy budem najbližšie pretekať, motiváciu som nestratila. Pracujem na sebe ďalej a verím, že súčasné podmienky zo mňa urobia silnejšieho bežca.

(Zdroj foto: archív bežkyne)

Zuzana Durcová – ja, čo pre vás píšem tieto články 😊 Tiež som si v Majcichove zabehla osobný rekord – 35:51 – a získala som 3. miesto v rámci Majstrovstiev Slovenska. Moje veľké preteky sezóny mali byť Pražský polmaratón 28.marca, ale bol zrušený. Takisto plánované štarty počas ďalších mesiacov sú otázne.

Ako Koronavírus ovplyvňuje môj tréning? Ako sa motivujem do tréningu keď neviem kedy budem najbližšie pretekať?

Minulý týždeň bol chaotický a plný neistoty. Čoraz prísnejšie bezpečnostné opatrenia, prerušenie semestra na Univerzite veterinárskeho lekárstva v Košiciach, kde študujem, núdzové zatvorenie internátov.  Riešila som bezpečné a rýchle presťahovanie sa domov, na Myjavu. A do toho sledujem postupné rušenie všetkých bežeckých akcií. To všetko ovplyvnilo moje tréningy, ktoré boli všetko len nie dobre odbehané.

Trápi ma čo sa momentálne deje a ako veľmi sa vírus rozširuje po Slovensku. Ale beh je láska a láska lieči. A aj keď to v tréningu niekedy nejde akoby malo, vybieham a vybiehať budem, pokiaľ môžem. Podstatné je zachovať konzistentnosť, ktorá je numero uno pri prevencii zranení aj pri zachovaní môjho psychického zdravia.

Tréningy behám sama, so šatkou cez tvár a vo vyľudnených častiach. Okrem behu som doma. Som jedna z tých privilegovaných, čo môžu študovať aj pracovať formou home office. Plne rešpektujem všetky bezpečnostné nariadenia pre moje miesto bydliska. Nič nepodceňujem. Musíme byť zodpovední. Všetci sme v tom spolu. Držím vám palce <3