DomovTréningyAko Koronavírus ovplyvňuje tréningy slovenských bežcov? (1. časť)
Tréningy

Ako Koronavírus ovplyvňuje tréningy slovenských bežcov? (1. časť)

V dnešnom článku Vám prinášame vyjadrenia slovenských vytrvalcov k téme trénovania počas neistého obdobia a pandémie Koronavírusu. Všetci opýtaní sú atléti Bratislava Marathon Sport Club. Každý jeden z nich si ešte nedávno, 8. marca, na Majstrovstvách Slovenska na 10 km zabehol osobný rekord a získal cennú medailu – či už individuálnu alebo tímovú. To sa udialo iba deň predtým, ako štát prijal opatrenie o zákaze športových akcií a následne sa zrušili či popresúvali mnohé dôležité európske športové podujatia, na ktoré sa naši atléti pripravovali. Ako Koronavírus ovplyvňuje tréning slovenských vytrvalcov? Ako sa motivujú do tréningu, keď nevedia kedy a kde budú najbližšie pretekať? Ich odpovede nájdete v dnešnom článku.

Dúfame, že vám dodajú energiu a motiváciu k behu.

Tibor Sahajda

Na Majstrovstvách SR v Majcichove 8. marca si s časom 29:53 vybehal titul majstra Slovenska, o 13 sekúnd zlepšil osobný rekord na 10 km a vytvoril nový traťový rekord. Tibor mal v pláne bežať 37. ročník Viedenského maratónu, ktorý mal byť tento rok aj Majstrovstvami Slovenska v maratóne. Jeho cieľom bolo zabehnúť čo najlepší čas, ktorý by mu zabezpečil kvalifikáciu na OH v Tokyu. Viedenský maratón sa mal uskutočniť 19. apríla, bol však zrušený.

Tibor, ako Koronavírus ovplyvňuje tvoj tréning? Ako sa motivuješ do tréningu keď nevieš kedy budeš najbližšie pretekať?

„Čo sa týka tréningov, tie som nevynechal. Nepoľavil som v ničom, teraz, keďže sme v dobrovoľnej karanténe je beh dôležitá psychohygiena. Je to náročnejšie, keďže nevieme kedy sa postavíme na štart. Ja som typ bežca, ktorý nepoľavuje. Tento stav ohrozí skôr tých, ktorí poľavujú bežne a vynechávajú tréningy. Dôvody si nájdu. Držím im palce aby ich to nezlomilo. Je to veľká skúška pre nás bežcov. Čo odporúčam – spomeňte si na svojich idolov, ktorí pre jarné štarty museli toľko obetovať (sústredenia, financie, tréningy) a teraz sú v neistote.“

Tibor Sahajda
(Zdroj foto: SLI photo)

Marek Hladík

Na Majstrovstvách SR v Majcichove si zlepšil osobný rekord na 10 km (30:27) a získal titul vicemajstra Slovenska. Takisto mal v pláne 19. apríla bežať vyššie spomínaný Viedenský maratón, ktorý bol zrušený.

Marek, ako Koronavírus ovplyvňuje tvoj tréning? Ako sa motivuješ do tréningu keď nevieš kedy budeš najbližšie pretekať?

„Slová môjho trénera – „That is a real shame, very disappointing.“ (pozn. redakcie, Marekov tréner je Kanaďan Reid Coolsaed). Pre mňa o to viac, nakoľko si myslím, že mám naozaj dobrú formu podľa posledných výsledkov. Po zdravotných problémoch pred Košickým maratónom na jeseň je to už druhýkrát, čo sa mi počas prípravy zrušil štart na maratón. Momentálna situácia ovplyvňuje moje tréningy úplne a z maratónskej prípravy prejdem zrejme do „hluchého“ medziobdobia tréningov, nakoľko vôbec nie je jasné, ako sa situácia v najbližšom období vyvinie a kedy bude znova príležitosť na ďalšie preteky.

Pri posledných tréningoch som síce na začiatku postrehol miernu demotiváciu, keďže som mal jasný cieľ a to Viedenský maratón. Ale celkovo nepokladám za motiváciu iba preteky, ale práve tréningy sú motiváciou, pri ktorých sa zlepšujem. Verím, že na jeseň bude situácia lepšia a na pretekoch padne veľa osobných rekordov, keďže máme dostatok času na prípravu.“

Marek Hladík
(Zdroj foto: SLI photo)

Filip Nemček

Na MSR v Majcichove si o viac ako dve minúty zlepšil osobný rekord. Zabehol čas 34:08. Filip sa pripravuje na 124. ročník Bostonského maratónu, ktorý sa mal konať 20. apríla ale bol presunutý na 14. september 2020.

Filip, ako Koronavírus ovplyvňuje tvoj tréning? Ako sa motivuješ do tréningu keď nevieš kedy budeš najbližšie pretekať?

Jediný negatívny faktor bol/je stres. Som typ človeka, ktorý si veci zvykne viac pripúšťať čo sa neskôr odrazí vo všetkých oblastiach života. Téme sa prakticky nedalo vyhnúť a mňa to začalo viac a viac pohlcovať. Aktuálne je bostonský maratón presunutý ako väčšina ostatných. Tréningový plán sme s trénerkou prispôsobili realite, sme v neustálom kontakte a pripravení sa prispôsobiť.

Mojou aktuálnou motiváciou je viac ako dvojminútové prekonanie osobného rekordu na 10 km, ktoré som v rámci prípravy na Boston zabehol na MSR v Majcichove. Uvedomujem si, že nebude ľahké dostať sa do rovnakej pohody, ktorá veľmi príprave pomohla. Motivuje ma však fakt, že dosiahnuť moje ciele je viac ako možné a veľmi reálne. Som veľmi vďačný, že som zdravý, bez zranenia a aj za tejto situácie môžem naďalej trénovať.“

Filip Nemček
(Zdroj foto: Peter Kopúnek)

V druhej časti článku sa ku téme trénovania počas neistého obdobia a pandémie Koronavírusu vyjadria vytrvalkyne BMSC Romana Komarňanská, Monika Dolinajová a Zuzana Durcová.

Autorka článku: Zuzana Durcová